Ad Soyad Neşe Çetin
Meslek Doktor
Telefon 05389849025
İl / İlçe / Mahalle MERSİN / ANAMUR / -
Seans Ücreti 2000 TL
Konum
Açıklamalar

Uzm. Dr. Neşe Çetin

Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Uzm. Dr. Neşe Çetin

Kliniğimizde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamarı yapmaktayız

Tedaviler ile ilgili bilgi veya randevu için telefon numaramızdan hergün / 9.00 - 23.00 arasında bize ulaşabilirsiniz. Kliniğimizde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hekim tarafından uygulanmaktadır. Uzm. Dr. Neşe Çetin

(0538) 984 90 25

WhatsApp ile iletişime geç
Tedaviler Ve Uygulamalar
Okumak istediğiniz tedavinin üzerine tıklayın !

Mersin, Alamur ilçesinde Hacamat tedavisi ile ilgili bilgi ve randevu için telefon numaramızdan hergün / 9.00 - 23.00 arasında bize ulaşabilirsiniz. Kliniğimizde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hekim tarafından uygulanmaktadır. Uzm. Dr. Neşe Çetin

a) Hacamat İle Migren Tedavisi

Hacamat tedavisi ile Migren ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz, hacamat ile migren tedavisinde birçok hastadan yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz, daha detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz..

b) Hacamat Tedavisi Hangi Rahatsızlıklarda Uygulanır?

 • Organik bir rahatsızlığı tanımlanmayan hastalarda immün sistemi(Bağışıklık sistemi) güçlendirmek için
 • Fibromiyalji sendromu
 • Romatizmal hastalıklara ait kronik ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk gibi durumlar
 • Kas-iskelet sistemi mekanik ağrıları
 • Diz ağrısı (osteoartrit vb)
 • Migren ve gerilim tipi baş ağrısı gibi organik olmayan baş ağrıları
 • Organik olmayan uyku bozuklukları
 • Nevraljilere bağlı ağrılar
 • İnmeye bağlı gelişen hıçkırık, yorgunluk, afazi gibi durumlar

Hacamat İle Migren Tedavisi

Migren, halk arasında oldukça yaygın görülen bir baş ağrısı türüdür. Hacamat ise, birçok ülkede kullanılan, tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir ve migren de dahil olmak üzere, pek çok ağrının kontrol altına alınmasında sıklıkla kullanılmaktadır.

Hacamat İle Migren Tedavi Edilir Mi?

Migren, hacamat tedavisine iyi yanıt veren hastalıklar arasında yer almaktadır. Hacamat ile migren tedavisi olan hastalar yıllardır yaşadıkları baş ağrılarının yoğunluğunda ve sıklığında, belirgin bir şekilde azalma olduğunu belirtmektedirler. Hacamat ile migren tedavisi; hastanın başının ve boynunun belirli bölümlerine hacamat kupaları ile vakum oluşturularak yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu vakum oluşturma işlemi, söz konusu alandaki kan akışında bir artış sağlar ve böylece iyileşme sağlanır.

Araştırmalar Ne Gösteriyor?

Bugüne kadar, hacamat tedavisinin migren ağrılarını nasıl etkilediği ile ilgili çeşitli araştırmalar yapıldı ve bu araştırmaların sonuçları genel olarak olumludur. 2008 yılında yapılan ve Amerikan Çin Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre; 70 hastanın migren ağrıları, hacamat tedavisi ile tedavi edilmiştir. Islak hacamat tedavisinin kullanıldığı bu araştırma grubunda; hastaların %35’i, baş ağrılarının yoğunluğunda bir azalma olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca, migren ataklarının sıklığında da azalma olduğunu belirtmişlerdir.

2010 yılında yapılan bir başka araştırma da, Dünya Aile Hekimliği Dergisi tarafından bildirilmiştir. Kronik baş ağrıları nedeniyle hacamat tedavisi uygulanan hastalar da, baş ağrılarının şiddetinin, eskisinden çok daha az olduğunu bildirmişlerdir.

Hacamat İle Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Kişinin yüz ve boyun bölgesindeki belirli noktalar üzerinde hacamat tedavisi uygulanarak, farklı türdeki baş ağrıları tedavi edilebilir. Bununla birlikte, hacamat uygulanmadan önce; lavanta ya da okaliptüs gibi doğal ağrı kesiciler olan esansiyel yağlar cilde uygulanır. Bu yağlar, bölgede gerekli yağlanmayı sağlar. Böylece, bardak bölgede kolaylıkla hareket edebilir.

Vakum oluşturduktan sonra, bardak farklı vuruşlar ile hareket ettirilir. Yüz bölgesinde kullanılan bardaklar, genellikle küçük boyutludur ve silikon ya da kauçuk gibi malzemelerden elde edilir. Kullanılan bardaklar, cilde yerleştirilip sonra bırakılarak vakum işleminin gerçekleşmesini sağlar.

Migren: beyne giden kan akışındaki bozulma nedeniyle olduğu öngörülmektedir. Hasta aşırı stres, yüksek ses ya da güçlü kokular gibi tetikleyiciler ile karşılaştığında, kan akışı kısıtlanır ve baş ağrısı başlar. Baş ağrılarına, bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Hacamat tedavisi; en şiddetli baş ağrısı formu olan migren de dahil olmak üzere, baş ağrılarını hafifletmede etkili olabilir. Bu, gerçek araştırma ve incelemeler ile de doğrulanmıştır.

Fibromiyalji hastaları ağrıyı çeşitli şekillerde tarif eder. Örneğin söz konusu ağrı omuz ve boyun gibi tek bir bölgede görülebildiği gibi yaygın olarak vücudun birçok bölgesinde de hissedilebilir. Genellikle hastalar yanma, acıma, hassasiyet, karıncalanma, üşüme, kemirici ağrı gibi değişik şekillerde, şikâyetler yaşar. Yaşanan şiddetli ağrıya el ve ayaklarda şişlik de eşlik edebilir.

Nedeni kesin olarak bilinmeyen fakat toplumda yaygın olarak görülen fibromiyaljiye hacamat tedavisi uygulamak olumlu sonuçlar alınmasına vesile olmaktadır. Hacamat tedavisi, söz konusu kas ve dokulardaki ağrı veya tutukluğu gidermektedir. Tedavinin iyileştirici özelliğiyle, ağrıyan bölgeler ve ağrıyı tetikleyen noktalar uyarılır. Bu sayede genel kasların hareket esnekliği arttırılır ve hastadaki ağrılar giderilir.

Akupunktur, uzman hekim tarafından vücutta bulunan belirli noktalara ince iğnelerin uygulanması ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur Tedavisi, birçok sağlık sorununda başarılı bir şekilde uygulansa da, özellikle ağrı tedavisinde son derece etkili bir teknik.

a) Akupunktur Nasıl Etki Ediyor?

 • Akupunktur elekromanyetik sinyalleri uyararak, bağışıklık sistemi hücrelerinin ve ağrı giderici kimyasalların salınımını artırıyor.
 • Beynin acı ile ilişkilendirilen bölümündeki, yani limbik sistemdeki aktiviteyi azaltarak ağrı ve acı kontrolü sağlıyor.
 • Vücutta birçok mekanizmayı kontrol eden hipotalamus ile hipofiz bezini uyararak etki ediyor.
 • Nörotransmitter ve nörohormonların salınımını etkileyerek beyin kimyasında olumlu değişimlere neden oluyor.

b) Akupunktur Tedavisinin Etkili Olduğu Alanlar

 • Kilo verme
 • Menopozal şikayetler
 • Baş ağrıları
 • Sigara bırakma
 • Adet ağrıları
 • Kas, eklem ve bel ağrıları
 • Sebebi belli olmayan hipertansiyon
 • Böbrek ağrısı
 • Yüz felci
 • Stres, panik atak ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları
 • Uykusuzluk
 • Doğum ağrısının azaltılması
 • Çocuklarda idrar kaçırma
 • Spastik kolon
 • Sınav korkusu ve uçak korkusu

İmge terapi en genel anlamıyla ruhsal yaşantımızda gerçeğe ulaşma aracıdır. İmge Terapi köklerini Jung’ın Analitik Psikoloji yaklaşımından alan bir sentezdir. İmge Terapi gevşeme durumunda bilinçdışı zihne gönderilen uyaranlara bir yanıt olarak bilince çıkarılan imgeler sayesinde insanın kendi içsel gerçeğine yolculuk sürecidir. Bir hekim için tıbbi görüntüleme yöntemleri ne anlam ifade eder ise, İmge Terapi de psikoterapistler için, çok benzer bir anlam ifade eder. İmge Terapi insan ruhunun kozmik odasına düzenlenen bir gemi yolculuğudur.

İmge Terapi’ye göre ruh sağlığı normal olan insan, bilinçli zihni ve bilinçdışı zihni uyum içinde çalışan insandır. İmge Terapinin amacı bu uyumu sağlamak olmalıdır. Şifa bu uyumun doğal sonucudur. İmge Terapi bilinçaltı zihne özel bir önem verir. Çünkü sorunların kaynağı da çözümler de oradadır. Psikolojik sorunlara kökten çözümler sunabilmek için, ilk önce sorunların nedeni iyi analiz edilmelidir. İyi bir analizden sonra zaten çözüm yolu aydınlanır. Bu ruhsal analizin olmaz ise olmazı bilinçaltından gelen imgelerdir.

İmge Terapi danışanlara kendi psikolojik sorunları ile mücadelede kendi içsel kaynaklarını kullanmayı öğretir. İmge Terapi yaklaşımına göre psikolojik sorunlar ve her semptom ruhun imdat çağrısıdır. Danışanların semptoma neden ihtiyaç duydukları belirlenmelidir. İmge Terapiye göre hepimizin içinde sağlıklı huzurlu ve mutlu olmamıza yetecek kadar iyi bir ruh vardır. İmge terapinin amacı bu ruha ulaşmak olmalıdır.

Yıllar boyunca hepimiz, ana dikkatimizi bilinçli zihnimize ve dünyayı nasıl algıladığımızda belirleyici rolü olan ve orada gerçekleşmekte olan mantıklı, rasyonel ve analitik monoloğa verdik. Kolayca, düşüncelerimiz içinde kaybolduk ve başka bölümlerimizin de var olduğunu unuttuk.

Oysaki bizler, aslında bilinçli zihnimizden ve onun neler düşündüğünden daha öte varlıklarız. Bilinçaltımıza ait sezgiler, duygular, anılar, motivasyonlar, dürtüler, hedefler, tutkular, ilhamlar, değerler, inançlar ve algılamalar ile karakterize ediliriz; ancak maalesef, bilinçaltımıza zihnimizdeki “ince sese” kıyasla çok daha az değer verme eğilimindeyiz.

İmge Terapi, danışanların rahatlamış bir zihin durumuna geçmelerini ve onları rahatsız eden imajlar ile yüzleşmelerini sağlar. Bu sayede İmge Terapi, zihninizi güçlendirerek sağlığı ve yaratıcılığı geliştirir ve danışanı amaçlarına ulaşmada daha etkili kılar. İmge terapi ile danışanlar gizli içsel kaynaklarını kullanarak duygu dünyanıza denge getirebilirler.

İnsan ruhunu bir bulut olarak hayal edersek, ruhsal sorunlarımızdan her biri bu bulutun bozulmuş bir köşesini işaret eder ve çoğu kez tedaviler, bozulan o köşeyi onarmaya yöneliktir. Oysa İmge Terapi'de, direkt bilinçaltıyla iletişim kurulabilmekte ve bu sayede o bulutun merkezi güçlendirilerek iyileşme sağlanabilmektedir.

İmge terapinin kullanım alanları

kaygı bozuklukları ve travmalar başta olmak üzere, depresyon, stresle baş etme, takıntılar, fobiler, sigara bırakma vb. şeklinde devam edebilir. Bunun yanısıra imge terapi, kişilik bozuklukları dahil nerdeyse tüm bozukluklarda yardımcı olarak kullanılmaktadır. İmge terapinin bir özelliği ise kişilerin kendi başlarına da uygulayacakları yöntemlerin olmasıdır. Denetim ve teorik bilgiyle geliştirdiğim bazı yöntemler için ‘EGZERSİZLER’ sekmesine göz atabilirsiniz.

Uygulama Biçimleri

Yaşadığımız algısal ve duygusal bozuklukların ortaya çıkma sebebi kendiliğinden değildir. Eğer kendimizi sıkıntılı hissediyorsak bunun mutlaka bir sebebi vardır. Üzüntü, öfke, pişmanlık, ızdırap, kendini suçlama gibi duyguların bize düşman duygular olduğunu düşündüğünüz sürece kendinizi iyileştirmekten daha da uzaklaşırsınız. İmge terapide bu duyguların neden varolduğunu anlamak için bir çok yöntem kullanılmaktadır. Özellikle geçmiş yaşantıları tekrar canlandırma ve çözümleme konusunda büyük fayda sağlamaktadır. İmge terapide yapılan ise zihnimizin bize sunduğu bu imgeleri derinlemesine anlamaya çalışmaktadır. Duygunun yaratmış olduğu imgeye bir büyüteç edasıyla yaklaştığımızda duygunun arkasındaki gerçekleri öğrenebilme fırsatımız olacaktır. Böylece terapi gerçekleştirir. Bir şeye yeterince yoğunlaştığınızda o şeyin etkisinin gitgide arttığını şu an bile deneyerek görebilirsiniz. İmge terapinin duygu ve düşünceyi değiştirici gücü kuvvetlidir ve kişisel farkındalık için oldukça yardımcıdır.

Eğitim Bilgileri
 • Dokuzeylül Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Hacettepe Üniversitesi Anatomi Ana Bilim Dalı
Uzmanlık Alanları
 • Anatomi Uzmanı
 • Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi
Tecrübe Geçmişi
 • Uzm. Dr. Neşe Çetin Muayenesi
Çalışma Saatleri
 • Pazartesi 09:00 - 19:00
 • Salı 09:00 - 19:00
 • Çarşamba 09:00 - 19:00
 • Perşembe 09:00 - 19:00
 • Cuma 09:00 - 19:00
 • Cumartesi 09:00 - 19:00
 • Pazar KAPALI
Resimlerimiz
Belgelerimiz