Ad Soyad Op. Dr. Oğuz Çayan
Meslek Doktor
Telefon 05424404111
İl / İlçe / Mahalle ANKARA / ÇANKAYA / BALGAT MAH.
Seans Ücreti Telefon İle Bilgi Alınız
Konum
Açıklamalar

Op. Dr. Oğuz Çayan

Beyin Cerrahi

Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Ankara Çankaya

Ankara’da, klinik ortamda, hacamat uygulaması, teorik eğitimleri vermekteyiz. Efendimizin (s.a.v.) hiç terk etmediği ve ümmetine tavsiye ettiği bu uygulama, yüksek tansiyon, romatizma (kireçlenme dahil), halsizlik, depresyon, fıtık, migren psikolojik rahatsızlıklar ve daha bir çok hastalıkta çok etkili ve Allah’ın izniyle tek başına şifadır.

Tedaviler ile ilgili bilgi veya randevu için telefon numaramızdan hergün / 9.00 - 23.00 arasında bize ulaşabilirsiniz. Kliniğimizde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hekim tarafından uygulanmaktadır. Op. Dr. Oğuz Çayan
Tedaviler Ve Uygulamalar
Okumak istediğiniz tedavinin üzerine tıklayın !

Ankara Çankaya ilçesinde Hacamat tedavisi ile ilgili bilgi ve randevu için telefon numaramızdan hergün / 9.00 - 23.00 arasında bize ulaşabilirsiniz. Kliniğimizde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hekim tarafından uygulanmaktadır. Op. Dr. Oğuz Çayan

Hacamat nedir?

Alternatif tıptaki en etkili yöntemlerden biri olan hacamat kupa terapisi, vücuttan toksinleri, ağır metalleri, donuklaşmış kirli kanı uzaklaştırarak vücudun enerji ve kan dolaşımını düzenlemektedir. Hacamat ihya edilmeyi bekleyen unutulmuş bir sünnettir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:“Unutulmuş bir sünnetimi ihya edene yüz şehid sevabı vardır.” [Hakim] İzlediğimiz yöntemde hastalıkların gerçek sebebi tesbit edilir ve bununla mücadele edilir. Yöntemimiz modern tıp ile bu noktada da ayrılmaktadır. Günümüzde hastalıkların tamamına yakını aldığımız toksinlerden ve yanlış beslenme yöntemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda en optimal yöntem vücuttan toksinleri gidermek ve olabildiğince beslenmeyi düzeltmektir. Hacamat ve Tıbbi Sülük uygulamaları ise olabilecek en etkili ve hızlı detox (toksin giderici) yöntemleridir… Modern tıbbın ümit kestiği en ileri vak’alarda dahi Hacamat, Tıbbi Sülük ve bitkisel yöntemlerin kombine edildiği metotlarla başarılı olmak mümkündür… Hacamat Kupa uygulamasında steril şartların sağlanabilmesinde çok önemli bir faktördür. Özellikle aynı anda birden fazla kişiye hacamat yapılan seanslarda haccam ne kadar dikkat etse de, ev ortamı yeterli hijyenin sağlanması noktasında zayıf kalmaktadır. Bununla beraber klinik ortam hacamatın hakkını vermek adına tek başına yeterli olmayıp belli başlı kıstaslara aşağıda değineceğiz…

1-) Uygulama süresi

Hacamat uygulaması 5-6 dk. gibi sürelerde yapanlar olduğunu duyuyoruz, hacamat işlemi 15-40 dk. sürmektedir, daha az sürelerde bitirildi ise hacamat işleminin hakkı verilmemiştir. Genel olarak uygulama bölgesindeki toksin çıkışı aynı noktaya uygulanan 2. kupa itibari ile başlamaktadır, dolayısı ile 5-6 dakika gibi sürelerde yapılan hacamatların pratikte faydası olmamaktadır.

2-)Kupaların tek kullanımlık olması önemlidir.

Hacamat kupaları kullanımdan sonra atılmalıdır, çünkü kupaların sterilizasyonu konusunda ciddi hatalar yapıldığını görmekteyiz. Çamaşır suyunda yıkanan kupaların steril olduğu sanılmaktadır, halbuki çamaşır suyundaki %3 lük Sodyum Hipokloritin tesirli olabilmesi için kupaların bu sıvıda bekletilmesi gereklidir. Çünkü dirençli bakteri sporları ve yavaş virüsler (CJD) çamaşır suyu ile yıkanmış kupalar içinde canlılığını sürdürmektedir. Sağlık Bakanlığının dezenfektan olarak kabul ettiği Sodyum Hipokloritin derişimi %10 luktur, çamaşır suyunda ise bu oran %3dür.

3-) Klinik Ortam…

Ortamın sterilize edilebilir olması önemlidir. Ev ortamında yapılan hacamat ise risklidir… Hastanın temas ettiği tüm yüzeyler uygulamadan sonra sterilize edilebilir olmalıdır. Sedye, sandalye ve yerler gibi yüzeylerin her tedaviden sonra bir yüzey dezenfektanı ile sterilize edilmesi gereklidir. Ev ortamında, yere serilmiş bir battaniye üzerinde yapılan hacamat riskli olduğu kadar, sırasını bekleyen hastayı tedirgin etmektedir. Haccam yeterli tecrübeye sahip değilse aynı anda birden fazla kişiye işlem yapmamalı yapıyorsa her hasta için farklı eldiven kullanmalıdır. Eldiven dahi kullanmayan, çay bardağı ile aynı anda bir kaç kişiye uygulama yapan, hangi bardağın hangi hastaya ait olduğuna dikkat etmeyen haccamlar Hacamat uygulamasının yaygınlaşmasına mani olmakta, bulaşıcı hastalıklar konusunda vebal almaktadır.

4-) Hacamat takvimine riayet edilmeli…

Hacamat uygulamasında ayın pozisyonu önemlidir. Hicri takvime göre 15-25 tarihleri arası yapılacak hacamat şifaya vesile olmaktadır. Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri hacamat yapılmaması ile ilgili hadislere riayet edilmeli ve uygulama yapılmamalıdır.

5-) Uygulanacak Kupa Sayısı

Kupa bazlı fiyatlandırma yapan kişilerin gelenleri 8-10 noktadan hacamat yapmaya çalışmaları doğru değildir. Kupa sayısının artması kişide halsizliğe yol açmakta, hacamatın şifasına mani olmaktadır.

6-) Uygulama Noktaları

Haccam ehli sünnet olmalı, hadislerde yasaklanmış noktalardan yapmamalıdır. Kafadaki bıngıldak noktası ve ense boşluğu gibi yasak noktalardan hacamat yaptırmayınız. ((Hadisi şerif :Başın çukurundan hacamat olmak unutkanlığa sebep olur.) [Deylemi])

7-) Kesilerin Derinliği

Birçok haccam arkadaşın kesileri gereksiz yere derin attığını ve kalıcı izler bıraktıklarını görmekteyiz. Kesileri derin atıyor olmak hacamatın işleyiş mekanizmasını anlamamaktan kaynaklanmakta ve hacamatın şifasına mani olmaktadır. Ensizyonların derinliği meselesi hacamatta çok önemli olup eğitimlerimizde detaylı ele almaktayız.

8 -) Hangi Haccam?

Uygulayıcının uzmanlığını kendi söylemlerinden değil uygulama yaptığı kişilerden araştırılmalı. Uygulayıcının hacamat takvimine riayet ediyor olması, klinik ortamda çalışıyor olması, tek kullanımlık kupa kullanıyor olması, akupunktur, bioenerji ve nebevi tıp ilimlerine vakıf olması önemlidir. Hacamat ayrı bir ilimdir , uygulayıcının sağlıkçı, sünnetçi hatta doktor olması bu ilme vakıf olduğunu göstermez. Nitekim eğitimlerimize katılmış doktor arkadaşların, konunun batınî yönlerini anlamakta nisbeten zorluk yaşadıklarını görüyoruz.

Tıbbi Sülük tedavisi Steril sülük kullanılarak yapılan uygulamadır, bilgi ve randevu için telefon numaramızdan hergün / 9.00 - 23.00 arasında bize ulaşabilirsiniz. Kliniğimizde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hekim tarafından uygulanmaktadır.

Sülük Tedavisi Nedir

Tıbbi sülükler sanıldığı gibi kirli kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil emilirken vücuda verilen salgıdadır. Bu salgı başlıca Hirudin ve Calin maddelerini barındırır ve bu maddeler kanın :

 • pıhtılaşmasını engelleyici (antiagregan)
 • oluşmuş pıhtıyı eritici (fibrinolitik)
 • ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal)
 • mikrop öldürücü (antibakteriyel)
 • tansiyon dengeleyici (antihipertansif)
 • kas gevşetici (miyorelaksan)
 • bağışıklık sistemini düzenleyici (immun modülatör)
 • stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir.
Sülük Tedavisi Sülük Tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, kalp ve damar hastalıkları, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında, epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, kolesterol, yüksek tansiyon, felç, kısmi felç, sivilce, çıban, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroid’de, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında,bazı işitme kayıplarında, migren, sinüzit ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, troid’e bağlı şişmanlık, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren, meniere hastalığında, iktidarsızlık, cinsel güç arttırıcı etki (afrodizyak), üreme organı rahatsızlıkları, kısırlık, hemoroid (basur) gibi hastalıklarda başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca Ortopedi ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında, kangren gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır. Son olarak sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle Koruyucu (Preventif) Tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda birkaç defa belirli noktalardan yapılan Sülük Tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir. Hasta ve yara şekilleri ne olursa olsun Tıbbi Sülükler doğal iç güdüleri ve vücutlarında barındırdıkları enzimleri birleştirerek uyguladıkları tedavilerde aklınıza gelebilecek bir çok vakada başarılı sonuçlar elde etmektedirler. İngilizle Sülüklere, "Canlı Eczane" adını takmışlardır.

Sülük Tedavi Uygulaması Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Değerli Ziyaretçimiz ; sülük terapisinde size zararı dokunmayacak ve geçici olarak bazı gelişmeler olabilir. Bunlar : Genelde Sıkça Vuku Bulabilen :

 • Tedavi başlangıcında hafif acı (ince,hafif bir sızı şeklinde genellikle 5.dakikadan sonra kesilir.)
 • Kanama ( Tedavi Sonrası Kanama - Sızınıtı şeklinde 4-10 saat arası sürebilir, akıntı olması faydalıdır.)
 • Sülük ısırma noktasında kızarma ve kaşıntı.
Nadiren Vuku Bulabilen :
 • İnfeksiyon (Deri İnfeksiyonu - Olmaması engellenebilir, uygulayıcının profesyonelliğini ve bilgisi önemlidir.)
 • Geçici olarak lenf bezi şişmeleri
 • Isırma noktalarında kabuklanma
 • Bazen geçici şişlikler (Tedavi olunan bölgelerde özelllikle kolda ve bacakta)
Not : Yukarıdaki durumlar nadiren vuku bulur ve geçicidir.

Vücudumuzda, tıpkı damarlarda akan kan gibi devridaim içinde bulunan elektriksel bir canlılık vardır. Çin Tıbbına göre“Qi” (yaşam enerjisi) adı verilen bu enerji akışı bozulduğunda, arttığında ya da azaldığında hastalıklar oluşur. Akupunktur, bozulmuş olan Qi enerji dengesinin yeniden düzenlenmesi amacını taşıyan bir tedavidir. Bilindiği gibi iğnelerle, ısı ya da lazer ışığıyla akupunktur noktaları olarak bilinen “enerji kavşakları”nın uyarılması sonucu bu bozukluk düzeltilmiş olur.

Nasıl olur da vücuda iğne batırılması bir hastalığı tedavi edebilir?

Son 100 yılda yapılan bilimsel çalışmalar sonucu Akupunktur noktalarının uyarılması ile beyindeki belli merkezlerde kan akımının arttığı, hücresel haberleşmenin hızlandığı, belli hormon ve enzimlerin daha fazla salgılandığı, buna karşın ağrı maddesi olarak bilinen bazı kimyasalların üretiminin azaldığı gösterilmiştir. Akupunktur noktası olmayan bir yere iğne batırıldığında ise beyinde ağrı iletimi dışında bir etkiye rastlanmamaktadır. Bu ve buna benzer yapılan birçok araştırma sonucunda Akupunkturun hastalıkları nasıl tedavi ettiği konusu bilimsel olarak anlaşılmış ve WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından 60’ı aşkın hastalıkta etkili bir tedavi yöntemi olarak onaylanmıştır.

Akupunkturun etkili olduğu hastalıklar nelerdir?

Akupunkturun en etkili olduğu alan ağrılı hastalıklardır. Yani migren ve diğer tüm başağrıları, nevralji, zona, eklem romatizmaları, kireçlenme, bel-boyun fıtıkları, siyatik, yumuşak doku romatizmaları gibi hastalıklarda başarı oranı oldukça yüksektir. Uyku bozuklukları, anksiyete ve depresyon gibi psikiyatrik sorunların tedavisinde de başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca kronik bronşit, astım, gastrit, kronik kabızlık ve spastik kolon hastalığı gibi dahili sorunlarda da özellikle devam etmekte olan tıbbi tedavi ile kombine edildiğinde yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Burada en önemli nokta hastanın öyküsü, kapsamlı inceleme ve muayenesi; varsa devam etmekte olduğu tıbbi tedavi ve kontrollere uyumudur. Akupunktur tedavisine başlamış olmak devam eden diğer tıbbi tedavileri ilk seanstan itibaren durdurmayı gerektirmez.

Akupunktur, zayıflama ve sigara bırakma konusunda ne kadar etkilidir?

Zayıflamaya yardımcı olarak özellikle Kulak Akupunkturu tüm dünyada kullanılmakta olup Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmıştır. Çünkü kulaktaki bazı noktaların uyarılması ile mide asidinin azaldığı, metabolik faaliyetlerin hızlandığı, diyet yaparken salgılanan stres hormonlarının oluşmadığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ancak Akupunktur hiçbir zaman diyetsiz, egzersizsiz bir zayıflama programı vadetmez. Bu konuda öncelikle bireyin yaşam tarzındaki yanlışlıklar belirlenip bunlar düzeltilmeye çalışılırken beraberinde Akupunktur uygulamak çok daha hızlı bir şekilde kalıcı sonuca ulaşmayı sağlar. Öte yandan sadece sigara bıraktırma amaçlı değil, her tür bağımlılık tedavisinde de etkili olup, Avrupa’daki birçok Bağımlılık Terapi Merkezinde, psikoterapi ile birlikte aktif olarak kullanmaktadır.

Akupunktur tedavisinin ortalama tedavi süresi ne kadardır?

Tedavi programı her biri yaklaşık yarım saat süren ve ortalama 8-12 seanstan oluşan bir kürden oluşur. Toplam tedavi süresi bu olmasına rağmen çoğu durumda tedavinin ilk birkaç seansında gözle görülür bir rahatlama sağlanabilmektedir. Tedavi sıklığı olarak da genellikle haftada iki ya da üç seans yapılması uygundur. Tabi ki her hastalığın tedavisinde bu süreler değişiklik gösterebilmektedir.

Hastalarımıza uyguladığımız kulak ve vücüt akupunktur yöntemiyle, aç kalmadan yiyerek 1 ayda 6-8 kilo verilebilmektedir. Hemde sağlıklı bir şekilde, vücuda herhangi bir yan etkisi olmadan. Akla şu soru gelebilir; bu kadar kısa zamanda hızlı zayıflama vücuda zararlı değil mi? Bu tedavinin özelliği kulak ve vücut akupunkturu yöntemiyle açlık hissimiz kesiliyor, metabolizma hızımız ve vücut direncimiz artıyor, kolay ve zorlanmadan kilo veriliyor. Özellikle verilmesi gereken kilo fazla ise tedavi sürecinin kısalması açısından çok önemli bir fayda sağlıyor. Kişi kısa zamanda ideal kilosuna ulaşıyor.Bir çok akupunkturla zayıflama yöntemlerinde kişi akupunktur tedavisinin yanında verilen dietlerde aç kalıyor ve bu tedaviye uymakta zorlanıyor. Ancak uyguladığımız kulak ve vucut akupunktur yönteminde kişi aç kalmadığı gibi sınırsız yeme özgurlüğü de kazanıyor.

Sigarayı bırakmak artık çok kolay. Yeterki siz bu konuda istekli olun. Yaklaşık 6-10 seansda 2 hafta içinde sigarayı bırakmanıza yardımcı olmaktadır. Genellikle başarı oranı % 80–85 civarlarında olduğuna dair birçok yayın ve döküman vardır. Tekrar sigara içme olasılığı her zaman vardır. Özellikle ilk 3 ay dan sonra hastalar tekrar başlayabilmektedir. Bu yüzden tedavi 2 hafta tamamlandıktan sonra, haftada bir, ayda bir, 3 ayda bir, 6 ayda bir ve 1 yıl da bir kontrol edilmeli gerekirse tekrar akupunktur hatırlatma seansı yapılmalıdır. Hastalara sigaraya her zaman başlama riskinin olduğunu dolayısıyla 1 tane bile yakmaması gerektiği söylenmelidir. Bu arada akupunkturla sigarayı bir süre bırakıp tekrar başlayan kişilerde de akupunktur gene etkili olabilmektedir.

Eğitim Bilgileri
 • Çapa Tıp fakültesi
 • Gazi Üniversitesinden Akupunktur Eğitimi
Uzmanlık Alanları
 • Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahi
 • Alternatif Tıp Doktoru
Tecrübe Geçmişi
 • İskenderun Devlet Hastanesi
 • Manavgat Devlet Hastanesi
 • Alanya Özel Hayat Hastanesi
Çalışma Saatleri
 • Pazartesi 09:00 - 19:00
 • Salı 09:00 - 19:00
 • Çarşamba 09:00 - 19:00
 • Perşembe 09:00 - 19:00
 • Cuma 09:00 - 19:00
 • Cumartesi 09:00 - 19:00
 • Pazar KAPALI